Michal Pášma

Jsem kontrabasistou Filhamonice B. Martinů ve Zlíně. Kontrabas, jako největší smyčcový nástroj, mě provází mým hudebním životem více než 35 let. Věnuji se orchestrální, komorní i sólové hře. Za svou kariéru jsem vystupoval s mnoha různými orchestry, komorními tělesy a se spoustou výborných hudebníků.

Mezi mé nejoblíbenější soubory patří Trio Con Amore, Czech Ensemble Baroque a domovská filharmonie. V několika posledních letech jsem díky celoživotnímu zájmu o populární hudbu objevil nástroj, který mi doslova učaroval. Je jím ukulele, co do velikosti absolutní protipól kontrabasu.

Postupně jsem zjistil, že ukulele, původně havajský nástroj, je ideální pro doprovod téměř jakékoliv lidové, populární, country nebo i rockové písně. Je maličké, tudíž je můžete vzít kamkoliv s sebou, jeho zvuk je díky nylonovým strunám měkký a nepříliš hlasitý, můžete tedy hrát prakticky kdekoliv. Ve vhodném prostředí může výborně suplovat kytaru a ať si chcete zahrát u vody či u táboráku, váš malý přítel může být stále s vámi. Pro mě osobně je ukulele synonymem pro pohodu a radost. Zkušenost mi říká, že kdo si zamiluje ukulele, zůstane mu věrný..a to já jsem…